5 sierpnia 2022

Rozmowy w kuluarach

O zakulisowych rozmowach słów parę

Oświetlenie łazienkowe – o czym nie można zapomnieć?

Łazienka jest miejscem, w którym rozpoczynamy i kończymy dzień. To tu dokonujemy zabiegów pielęgnacyjnych, ale również tu się relaksujemy i odpoczywamy po długim dniu w pracy. Jakie powinno być oświetlenie łazienkowe, by było funkcjonalne i jednocześnie przyjemne?

Jak rozplanować źródła światła w łazience?
Oświetlenie łazienkowe powinno być jasne i dobrze rozjaśniać przestrzeń. Jest to warunek niezbędny do wykonywania czynności pielęgnacyjnych w komfortowych warunkach. Z drugiej strony warto zadbać, by światło było delikatne i nastrojowe, tak by uprzyjemnić odpoczynek.

Jasne lampy powinny znajdować się w pobliżu lustra oraz natrysku. Warto również zadbać o kinkiety boczne, które pozwolą na uzyskanie delikatnego, zmysłowego światła. Tu warto wykorzystać kinkiety, które będą eleganckie i gustowne, i wpłyną na wygląd łazienki. Warto pamiętać, że oświetlenie łazienki ma być nie tylko praktyczne, ale również eleganckie i gustowne.

Oświetlenie ogólne
Oświetlenie łazienkowe górne powinno zapewniać dobrą widoczność w każdym zakamarku łazienki. Przydaje się ono nie tylko przy sprzątaniu, ale również w czasie czynności pielęgnacyjnych.

Wybierając żyrandol trzeba zadbać, by elegancko komponował się z wystrojem łazienki. Bardzo ważna jest również jego wielkość. Do niewielkiej łazienki w bloku przyda się plafon, który daje dużo światła, a jednocześnie sam jest niewielki. Do niskich pomieszczeń warto wykorzystać żyrandole, które są rozłożyste, ale nie wiszące.

Oświetlenie lustra
Lustro to integralny element łazienki. Bardzo ważne jest prawidłowe oświetlenie lustra, gdyż to tu wykonujemy najwięcej zabiegów pielęgnacyjnych, przy których możliwość zmiany natężenia światła jest niezbędna.

Lampy powinny oświetlać osobę przeglądającą się w lustrze. Najwygodniejsze jest umieszczenie dwóch symetrycznie rozmieszczonych źródeł światła po obu stronach lustra. Dobrze sprawują się kinkiety z zamkniętymi kloszami, które nie pozostawiają cieni.

Można również zamontować oświetlenie łazienkowe 5 – 10 cm nad górną oprawą lustra. Sprawdzą się również lampy halogenowe w podwieszanym suficie oraz reflektorki, które koniecznie powinny mieć możliwość regulacji.

Oświetlenie strefy kąpielowej
Oświetlenie łazienkowe w strefie kąpielowej powinno być jasne i zapewniające dobrą widoczność. Warto wykorzystać oświetlenie halogenowe, które w dowolnej ilości można zamontować w suficie. Dzięki temu bez problemu będzie można uzyskać potrzebną ilość światła.

Natrysk, który wydzielony jest ściankami bardzo często jest źle doświetlonym miejscem. Staje się to bardzo kłopotliwe w czasie użytkowania.

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. | Newsphere by AF themes.