5 sierpnia 2022

Rozmowy w kuluarach

O zakulisowych rozmowach słów parę

Ile kosztuje dobre wino?

Lampka wina do obiadu czy przyjemny wieczór w towarzystwie tego trunku jest częstym marzeniem wielu osób. Jednak aby taka forma spędzania czasu faktycznie przyniosła przyjemność, warto wybrać napój alkoholowy z wyższej półki. Zapewni on bowiem najwyższe walory smakowe i sprawi, że doznanie będzie znacznie przyjemniejsze. Ile kosztuje dobre wino?

Czy dobre wino musi być stare?

Wśród osób nie do końca obeznanych w temacie utarło się, że aby wino było smaczne – powinno być stare. Nie do końca tak jest – przede wszystkim z uwagi na fakt, że po prostu nie każde wino nadaje się do jego postarzania. W celu wieloletniego leżakowania tworzone są specjalne rodzaje wina, które mogą być przechowywane bez uszczerbku dla ich walorów smakowych.

W przypadku takich odmian wina rzeczywiście czas działa na ich korzyść. Jeśli jednak mamy do czynienia z dobrej jakości winem nieprzeznaczonym do jego postarzania – efekt będzie mizerny, a wręcz niwelujący starania. Trunek po prostu ulegnie zwietrzeniu lub zepsuje się.

Jeśli jednak chodzi o cenę starych, kilkunastoletnich czy starszych butelek wina – rzeczywiście potrafią kosztować całkiem sporo. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na fakt, że proces trwa bardzo długo. Logicznym jest w takiej sytuacji, iż producent wina chce „odrobić” długotrwałe przechowywanie trunku w specjalnej piwnicy. Jednak koneserzy tego rodzaju napojów wiedzą o tym i potrafią docenić świetnej jakości wino mimo dość wysokiej ceny, sięgającej nawet kilku tysięcy.

Ile kosztuje dobrej jakości wino nieleżakowane?

Jeśli natomiast chodzi o koszt zakupu wina, które nie było przechowywane przez bardzo długi czas – jest on znacznie niższy. Oczywiście, ostateczna cena jest uzależniona od tego, jaki bukiet oferuje trunek, w jakim regionie powstał, jak starannie selekcjonowane były owoce przeznaczone na wino i wielu innych czynników. Zasadniczo można jednak przyjąć, że dobrej jakości wino z szanującej się winiarni można kupić już w okolicach 100-200 zł za butelkę. Nie jest to jednak najwyższej klasy produkt, a jedynie średnia półka.

Naprawdę wysokojakościowe, nieleżakowane wina potrafią być znacznie droższe. Jeśli ma ono dodatkowo znaczenie kolekcjonerskie – kwota, jaką przyjdzie zapłacić za ten trunek jeszcze rośnie. Dobrze jest jednak pamiętać, że wino nie jest alkoholem, który pije się jak na przykład wódkę: nie chodzi tu o wypicie znaczącej jego ilości, ale powolne rozkoszowanie się lampką doskonałego trunku.

Zatem podsumowując, zakup dobrej klasy wina to wydatek rzędu około kilkuset złotych w zależności od wielu wyżej wskazanych czynników.

More Stories

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. | Newsphere by AF themes.