5 sierpnia 2022

Rozmowy w kuluarach

O zakulisowych rozmowach słów parę

Części elektroniczne

części-elektroniczne

Części elektroniczne to elementy elektroniczne, używane we wszystkich urządzeniach elektronicznych. Posiadają różny kształt i rozmiar, ale każdy z nich jest niezbędny w pracy urządzeń elektronicznych.

Rodzaje części elektronicznych i ich schemat

Rezystor to jeden z rodzajów komponentów elektronicznych. Posiada dwa przewody, pozwalające przejść energii elektrycznej przez niego, jednocześnie spowalniając go. To właśnie rezystory są odpowiedzialne za ściemnianie świateł w niektórych urządzeniach. Obsługują one przeważnie dużą ilość energii bez uszkodzeń, ale należy używać je z ostrożnością, ponieważ nagrzewają się przy zbyt dużym przesyle tejże energii.

Kondensatory to części elektroniczne przechowujące ładunki elektryczne. Ich zadaniem jest przepływ prądu tylko w jednym kierunku i używa się ich do filtrowania lub buforowania sygnałów elektronicznych. Kondensator posiada dwie płyty po obu stronach izolatora, dodatnią i ujemną. Za ich sprawą kondensator kontroluje pole elektryczne i utrzymuje ładunek. Kondensator blokuje szum o wysokiej częstotliwości, przepuszczając przez siebie te niższe. Idealnie więc odbierają słabe sygnały elektroniczne typu fale radiowe, przez co znajdują zastosowanie w radiach i telewizorach.

Tranzystory zaś to elementy elektroniczne, posiadające trzy nóżki. Służą do sterowania sygnałami elektronicznymi poprzez przełączanie, wzmacnianie i zmianę częstotliwości sygnału elektronicznego. Przy budowie tranzystorów wykorzystuje się materiały półprzewodnikowe z co najmniej trzeba końcówkami do podłączenia. Obecne tranzystory są zdecydowanie mniejsze niż w przeszłości. Dlatego też stosowane są skutecznie w telefonach komórkowych i wielu innych małych urządzeniach elektronicznych.

Pozostałe części elektroniczne

Lampa elektronowa to również komponent elektroniczny. Najczęściej posiada dwie elektrody wewnątrz, przez które przepływają elektrony, po absorpcji energii z ciepła lub innego sygnału elektronicznego. Lampy elektronowej używa się do elektronicznego przełączania, wzmacniania oraz innych zastosowań. W tej kwestii jest podoba do tranzystora.

Kolejnymi częściami elektronicznymi są układy scalone. Jedna jednostka zbudowana jest z wielu tranzystorów. Układy scalone muszą być chronione przed nadmiernym ciepłem lub uszkodzeniem wywołanym przez elektryczność statyczną, ponieważ zawierają wiele części w małej budowie. Dlatego też znajdują szerokie zastosowanie w telefonach komórkowych. Zresztą już niewielki nadmiar ciepła mógłby skutecznie spowodować problemy w telefonach.

More Stories

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. | Newsphere by AF themes.